🎁 Ognisko – poradnik, który odpowiada na wszystkie pytania - FORHIM
Ognisko – poradnik, który odpowiada na wszystkie pytania

Już jakiś czas temu rozpoczął się sezon ogniskowy, lecz przez wzgląd na dość kapryśną pogodę, dopiero niedawno zaczęliśmy w ogóle planować wszelkiego typu plenerowe imprezy/spotkania. Ognisko to forma naprawdę miłego spędzenia czasu ze znajomymi i rodziną. Warto jednak wszystko zaplanować od A do Z i być na wszystko przygotowanym, aby faktycznie ten czas opiewał w same dobre chwile warte zapamiętania. Zapraszamy Cię na nasz poradnik, dzięki któremu będziesz jednocześnie bohaterem i królem każdego ogniska.

Gdzie można palić ognisko?

Ognisko w lesie można palić tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, ale warto też mieć na uwadze fakt, że nie należy rozpalać go w odległości 100 metrów od granicy lasu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z lasami prywatnymi, czy państwowymi, warto szukać specjalnych oznaczeń. Miejsce na ognisko można wyszukać za pomocą banku danych o lasach. Niekiedy informacja o pozwoleniu na rozpalenie ogniska jest zamieszczona po prostu na danym obszarze w formie tabliczki. Często przy spacerach leśnych można dostrzec ławeczki i miejsca ogniskowe, co może wskazywać na to, że właściciel obszaru zgadza się na rozpalenie ogniska w tym miejscu. Aby jednak mieć pewność, że tak właśnie jest i uniknąć przy tym mandatu, warto dowiedzieć się u źródła lub po prostu dodać zapytanie na lokalnej grupie w social mediach. Wbrew pozorom w każdym mieście, miasteczku jest naprawdę mnóstwo możliwości na zorganizowanie legalnego i genialnego ogniska.

Zanim postanowisz rozpalić ognisko na terenie, które nie widnieje na liście bezpiecznych miejsc, ani nie wskazuje na to, że jest bezpieczne względem biwakowania, zastanów się, czy naprawdę warto. Tutaj nie chodzi tylko o zwiększone ryzyko pożaru, lecz również o ochronę drzew, roślin i oczywiście zdrowia zwierząt, dla których las jest domem. Gdzie można palić ognisko? Jeśli się uprzesz, to wszędzie, ale najlepiej i najbezpieczniej robić to w miejscach do tego przeznaczonych.

Co kupić/zabrać ze sobą na ognisko?

Co zabrać ze sobą na ognisko?

Na ognisko warto wziąć ze sobą co najmniej kilka noży, nożyków, papierowe sztućce i oczywiście talerzyki. Warto też mieć przy sobie co najmniej trzy, cztery zapalniczki. Dlaczego? Ponieważ nawet świeżo zakupione zapalniczki mogą okazać się na wyczerpaniu lub zepsute. Jeśli będziemy rozpalać ognisko podczas wiatru, mogą się szybko zużyć. Inaczej ma się sprawa z porządnymi zapalniczkami, np. tymi benzynowymi od marki Zippo.

Naprawdę dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą gazet, a nawet wcześniej pozbieranych gałązek. To skróci czas poszukiwania naturalnej rozpałki i zniweluje możliwość znalezienia wilgotnych kawałków drewna, które utrudnią rozpalenie ogniska.


Bardzo dużo osób zapomina o tym, że na ognisko warto zabrać ze sobą latarki. Każda impreza w plenerze może się przedłużyć, a już na pewno ma do tego prawo ta w doborowym towarzystwie. Może się okazać, że powrót do domu odbędzie się w ciemnościach, a te niewielkie gadżety usprawnią ten proces i zapewnią wyjście z lasu bez szwanku.

Koce i kapy przydają się na każdym ognisku. Każdy może na nich wygodnie i bezpiecznie spocząć. Takie podkłady do siedzenia ograniczają też w jakiś sposób kontakt z zimną ziemią, czy też małymi, żywimy istotami. Ten komfort docenią wszyscy, wierz mi.

Na żadnym ognisku nie może zabraknąć kiełbasy, bułek oraz podstawowych sosów, czyli musztardy i keczupu. Na ognisko warto wziąć dużą porcję jedzenia. Warto przechowywać je w szczelnie zamkniętych, wielorazowych plastikowych pojemniczkach, aby mieć pewność, że żaden owad się do nich nie dostanie. Tym sposobem, nawet jeśli po ognisku zostanie kiełbasa, czy pieczywo, można je bez problemu zamrozić.

Jeśli planujesz zorganizować ognisko w lesie, musisz zaopatrzyć się w dużą ilość wody: zarówno tej do picia, jak i tej do gaszenia ogniska.  Woda przyda się również do przemywania rąk, a także twarzy, kiedy pył z ogniska osadzi się komuś na oczach.

Co kupić na ognisko? Istnieje mnóstwo pomocnych gadżetów i rzeczy, w które warto się zaopatrzyć na czas wypadów w plener. Koniecznie zajrzyj tutaj: Gadżety survivalowe i nie tylko.

Jak rozpalić ognisko szybko, sprawnie i na długo?

Jak rozpalić ognisko szybko i sprawnie

To jest ogniskowy poradnik, który naprawdę warto przeczytać. Dlaczego? Ponieważ podpowiadamy w nim, jak rozpalić ognisko szybko, sprawnie i na długo. Jeśli więc chcesz zaimponować bliskim albo po prostu oszczędzić im cierpienia w oczekiwaniu na pierwszą, ciepłą i pachnącą ogniskiem kiełbaskę, koniecznie czytaj dalej.

Najlepsze centrum ogniska to niewielkie wgłębienie w ziemi. Może to być dziura lub specjalnie przygotowana na to szczelina. Ognisko powinno być chronione przed dużym wiatrem.

W samym centrum ogniska powinny znaleźć się suche gałązki drzew. Poleca się do tego gałązki drzew iglastych i brzozowych, ale ze spokojem dasz radę z innymi naturalnymi materiałami. Pamiętaj, że warto otoczyć to wszystko grubszymi gałęziami, kawałkami drewna. Wszystkie zebrane materiały należy ustawić w stożek. Pamiętaj o zebraniu drewna na zapas. Jak dobrze rozpalić ognisko? Ognisko się wypala. Cały czas potrzebuje materiałów. Zanim zaczniesz rozpalać ognisko, zadbaj o wyżej wspomniany zapas. To da poczucie komfortu nie tylko Tobie, lecz również Twoim gościom.

Rozpałka. Bez dobrej rozpałki ognisko ma prawo nie wypalić, po prostu. W tym celu najlepiej przygotować kilka rzeczy. Niewielkie, suche gałązki brzozy, gazety drukowane w formie czarno-białej, lub wcześniej zakupiona rozpałka z internetu – te wszystkie gadżety spełnią swoją funkcję.

Jak prawidłowo ugasić ognisko?

Na ognisku dobry humor i chill towarzyszą wszystkim zaproszonym. Warto jednak pamiętać o tym, że po skończonej imprezie w plenerze należy prawidłowo ugasić ognisko. Może zdarzyć się bowiem tak, że lekki podmuch wiatru rozpali je ponownie, czego konsekwencją będzie pożar. Pamiętaj, że żar również należy ugasić.

Najlepiej pozostałości po ognisku: niedopalone kawałki itp. zebrać w centralne miejsce paleniska i polewać je wodą. Następnie należy zamieszać pozostałości np. patykiem i ponownie oblać wodą. Musisz powtarzać ten proces, aż będziesz pewny, że wszystko jest mokre, a żar jest zimny. Jeśli nie masz doświadczenia w prawidłowym gaszeniu ogniska, możesz zaopatrzyć się także w gaśnice.

Ogniskowy poradnik, czyli o czym jeszcze warto pamiętać? 

Mimo wszystko ognisko to przyjęcie plenerowe, podczas którego może stać się co najmniej kilka nieprzewidzianych okoliczności. Drzazgi, drobne okaleczenia – naprawdę warto zabrać na ognisko apteczkę. Pamiętaj również o środkach higienicznych takich jak chusteczki. Jeśli planujesz całonocną imprezę, to niezbędną rzeczą są również namioty i śpiwory.

Rzeczy, które warto wziąć na ognisko

Może przydać się też fajne akcesorium do częstowania trunkami. Ta beczka z drewna na piwo i wino  zadba o to, aby alkohol był świeży, nie tracił na wartościach smakowych. Takie udogodnienia są zawsze mile widziane podczas ogniska. 

No i wszelkie środki na kleszcze i komary. Pamiętaj, że większość Twoich znajomych lub bliskich zapewne zapomni o tym, aby uchronić się przed ugryzieniami. Możesz sam przygotować coś z naturalnych środków lub po prostu zaopatrzyć się w drogeryjne produkty.

Może Ci się spodobać: 

  1. Co zabrać pod namiot?
  2. 7 wyjątkowych prezentów dla aktywnego mężczyzny
  3. Survival w lesie. Rzeczy, które warto ze sobą zabrać
  4. Jaki prezent dla miłośnika gór? [Konkretna lista]


W poradniku ogniskowym nie może zabraknąć również dobrego humoru i pozytywnego nastawienia. To ludzie tworzą bowiem klimat danego wydarzenia. Warto więc zaopatrzyć się w uśmiech i luz. No to co? Sezon ogniskowy uważamy za otwarty!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć