🎁 Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o piersiówkach - FORHIM
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o piersiówkach

Mówi się, że każdy gentleman powinien mieć swoją piersiówkę (a nawet kilka). Picie z niej jest o wiele wygodniejsze, niźli częstowanie się procentowym trunkiem bezpośrednio z butelki. Ponadto czynność ta wygląda zdecydowanie lepiej i jest bardziej kulturalna. Przydaje się ona podczas męskich wypadów na ryby, do lasu i na wszelkie wycieczki. Jest nieoceniona na imprezach, podczas których serwowany alkohol może nie przypaść do gustu. Jeśli więc zastanawiasz się, czy nie sprawić sobie takiego gadżetu, albo czy nie wybrać go na prezent dla kogoś bliskiego, koniecznie dowiedz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o piersiówkach.

Krótka, choć fascynująca historia piersiówek 

Nie jest do końca znana historia piersiówki. Z ogólnodostępnych źródeł możemy wywnioskować, że jej początek zrodził się w czasach starożytnych. Wówczas pielgrzymi i podróżnicy używali niewielkich naczyń zrobionych z gliny, szkła i porcelany. Kształt tych pojemników był właśnie zbliżony do współczesnych piersiówek. Wprawdzie te przenośne buteleczki służyły początkowo do przechowywania wody, ale człowiek na przestrzeni lat zrobił z niej jeszcze większy użytek. I tak oto zaczęto serwować w nich procentowe różności. W tym momencie ginie nam historia piersiówki aż do XVIII wieku. To właśnie w tym czasie stały się one bardzo popularne i były użytkowane przez ludzi wykształconych, z wyższych społecznych sfer. Burżuazja chowała je wtedy do kieszeni marynarek i spodni.

W 1920 roku w USA przyszedł czas prohibicji. Zakaz produkcji, sprzedaży i dystrybucji alkoholu na terenie Stanów Zjednoczonych spowodował również zakaz sprzedaży samych piersiówek w stanie Indiana. Wprowadzenie prohibicji według wielu ekspertów nie było trafionym działaniem, wszak do potęgi urósł wtedy nielegalny przemyt i wytwarzanie trunków w podziemiach. Ówcześni miłośnicy piersiówek też musieli sobie radzić. Kobiety chowały je za podwiązkami, mężczyźni również mieli swoje tajne schowki.

Jaki alkohol wlewa się do piersiówki?

Ciekawostki o piersiówkach

Alkohol, który zazwyczaj wlewa się do piersiówki to ten wysokoprocentowy. W piersiówce znaleźć się może rum, brandy i whisky. Smaczny koniak też jest mile widziany. Zasada jest taka, że najlepiej uzupełnić ją o alkohol, który smakuje dobrze, gdy jest ciepły. Z racji tego, że piersiówkę trzyma się blisko ciała, szybciej się ona ociepla. Ogólnie to często te gadżety służą do rozgrzewania użytkownika podczas podróży i wycieczek. Nie znaczy to jednak, że jeśli masz ochotę na zimną wódkę, to nie możesz jej tam wlać. Zaleca się jednak w takim przypadku wcześniej naczynie schłodzić. Lekkie alkohole takie jak np. piwo raczej nie poleca się pić z piersiówki. 

Jak długo można przechowywać alkohol w piersiówce? 

Alkohol, który ma powyżej 40%, przechowywany w szczelnie zamkniętej piersiówce nie ma prawa utracić swoich właściwości, czy też się zepsuć. Mimo wszystko producenci zalecają wymianę alkoholu co 3 dni. Dlaczego? Otóż nigdy nie ma pewności, czy właściciel dobrze ją zakręci. Ponadto świeży alkohol smakuje najlepiej. Warto pamiętać, aby przed pierwszym użyciem zalać wnętrze piersiówki wrzątkiem, a następnie wypłukać ją dodatkowo wodą o temperaturze pokojowej. Wielu zastanawia się, jak czyścić piersiówki. Otóż należy pamiętać, że po każdym użyciu trzeba dokładnie ją umyć. Do tego najlepiej sprawdzi się kilka kropli płynu do mycia naczyń oraz woda. Najpierw trzeba nalać do jej wnętrza ciepłej wody, następnie kilka kropel płynu. Teraz wystarczy ją zamknąć i dobrze potrząsać, aby w środku zrobiła się piana. Następnie należy bardzo dokładnie naczynie wypłukać. Można sięgnąć również po naturalne metody. Do mycia piersiówki można wykorzystać sok z cytryny. Wówczas do ciepłej wody należy dodać kilkanaście kropel soku, a następnie wlać zawartość do wnętrza i odczekać kilka minut. Po skończonym zabiegu również zaleca się dokładne wypłukanie naczynia. Piersiówkę należy suszyć górą do dołu i poczekać, aż całkowicie wyschnie i wyjdzie z niej ostatnia kropla wody. Tylko wtedy można ją zakręcić i ponownie z niej korzystać.

Czym wyróżniają się nowoczesne piersiówki?

Współczesne piersiówki zdecydowanie różnią się od tych, które były produkowane kilkadziesiąt i kilkaset lat temu. Gadżety te są wykonywane dzisiaj (najczęściej) z nierdzewnej stali szlachetnej. Stal ta gwarantuje długie i bezpieczne użytkowanie z zachowaniem wszystkich walorów smakowych. Ponadto materiał ten jest odporny na długie przebywanie z różnymi cieczami. Wyróżnia się także działaniami antyalergicznymi. Jest to tworzywo bardzo solidne, które nie ulega temperaturom oraz czynnikom zewnętrznym. Nowoczesne piersiówki są w dalszym ciągu bardzo eleganckie, ale wybór ich jest znacznie większy. Pozwala to na znalezienie gadżetu obitego skórą ekologiczną, zachowanego w klasycznym tonie, jak i na wyszukanie czegoś mniej oficjalnego. Bardzo dużą popularnością cieszą się piersiówki, które są ozdobione różnymi wzorami. Większość piersiówek zaprojektowana jest tak, aby łatwo było wykonać na nich dedykowany grawer. Jeśli jesteśmy już przy piersiówkach, na których można wykonać grawer, to należy powiedzieć również o tych personalizowanych. Niektóre modele nawiązują do pasji użytkownika: znajdziesz między innymi takie, które są stworzone dla podróżników, miłośników motoryzacji i wojska. Na nich często znajdują się inspirujące zdania.

Dla kogo piersiówka będzie idealnym gadżetem?

Dla kogo piersiówka? Co wlać do piersiówki? Jak ją czyścić? Ciekawostki i poradnik

Piersiówka to gadżet przeznaczony dla każdego pełnoletniego, który ceni sobie eleganckie przedmioty. Często jest wybierana przez osoby, które lubią kolekcjonować tzw. perełki. Piersiówki są wytrawną formą podarunku z okazji osiemnastki, jak i szykownym prezentem dla szefa. Piersiówka przyda się każdemu mężczyźnie, który lubi podróżować i chodzić na wycieczki. Ucieszy się z niej każdy mężczyzna, który często bywa na oficjalnych bankietach. Z całą pewnością jest to dzisiaj niesamowicie męski gadżet, który z pewnością znajdzie swoje zastosowanie. Na zdrowie!

Zobacz również: 

  1. Prezent dla miłośnika whisky [propozycje]
  2. Mężczyzna z klasą, czyli jaki?
  3. Prezent dla prawdziwego imprezowicza
  4. Oryginalne pomysły na prezent na 20 urodziny (dla chłopaka)
  5. Prezent na Dzień Dziadka – wyjątkowe pomysły
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć