🎁 Kilka ciekawych faktów o podawaniu i piciu wina - FORHIM
Kilka ciekawych faktów o podawaniu i piciu wina

Wino jest jednym z najczęściej wybieranych alkoholi. Podaje się je do obiadu, jak i kolacji. Często jest nieodłącznym towarzyszem wszelkich imprez. Ten owocowy, procentowy napój jest serwowany podczas wernisaży i przyjęć. Znajomość zasad savoir-vivre picia wina to obowiązek każdego dżentelmena i każdej kobiety z klasą. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym przedstawimy Ci podstawowe zasady dotyczące jego serwowania o smakowania. 

Jak dobrze dobrać wino do potraw?

Jak

Sprawa nie jest taka łatwa i komplikuje się już na samym początku. Wino serwuje się bowiem zazwyczaj do posiłków. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów wina, a każdy z nich pasuje do innych potraw.

Lekkie i delikatne w smaku dania wymagają podania równie lekkiego wina. Lekkie wino to takie, które nie tylko ma mały procent alkoholu, lecz także te, które jest młode. Do dań np. z kurczaka lub cielęciny poleca się więc wino musujące różowe, lub delikatne w smaku czerwone. Im cięższe danie: bardziej wysmażone, o bardziej intensywnych w smakach sosach i dodatkach, tym wino powinno być mocniejsze. Do deserów pasują wina słodkie i półsłodkie: zarówno czerwone, jak i białe. Zasada jest taka, że trunek nie może być mniej słodki, od poziomu słodkości naszego deseru. Możemy także iść nieco dalej i wybierać wina o smakach oraz aromatach, które równocześnie goszczą na talerzach.

A jakie wino pić podczas swobodnej imprezy ze znajomymi? Chodzi o taką imprezę, w której wystawia się buteleczki na stół lub przelewa do karafek i każdy może wybierać, jakie chce? Tutaj idealnie sprawdzą się wina białe: słodkie i półsłodkie.

Kieliszki do wina: jakie wybrać?

Ciekawostki o podawaniu wina: jak dobrać kieliszek do jego rodzaju

Wino wlewamy do odpowiednich kieliszków. Składają się one z nóżki oraz profilowanej ku górze lampki. Kieliszki są zawsze przezroczyste i nie mogą być za małe. Dlaczego? Otóż w zbyt małych lampkach nie będzie można odpowiednio wymieszać/zakręcić alkoholem. Ważna jest również kwestia odpowiednich lampek. Kieliszki do wina czerwonego mają krótszą nóżkę i są szersze. Kieliszki do wina białego są mniejsze.  Jeśli jednak zagłębimy się w fachową wiedzę, to dowiemy się, że tak naprawdę kieliszków jest zdecydowanie więcej. Właściwie jest ich tak dużo, jak dużo jest rodzajów win do wyboru. Poniżej przedstawiamy grafikę, która mniej więcej pokazuje, czym te kieliszki się różnią. To kolejne ciekawostki o podawaniu wina. Pamiętaj jednak, że nie musisz trzymać się sztywno tych wszystkich reguł.

Ile wina wlewać do kieliszka?

Ciekawostki o podawaniu wina, czyli czym może nas zaskoczyć kelner w restauracji

Jeśli wybierzesz się do bardzo eleganckiej restauracji, możesz zdziwić się, kiedy kelner otworzy przy Tobie wino, a następnie naleje odrobinę trunku do kieliszka zamawiającego. Będzie czekał, aż zamawiający go skosztuje. Dopiero kiedy uzyska akceptację, zacznie nalewać wino do kieliszków pozostałych zaproszonych. Jeśli jesteś kobietą, ale finalne zamówienie składał Twój towarzysz, to jemu będzie dane zdecydować, czy będziecie je pili. Jest to całkowicie normalne i nie należy tego traktować jako brak profesjonalizmu. Wręcz przeciwnie. To świadczy o wysokim poziomie lokalu. Może zdarzyć się również, że wszyscy goście zostaną poczęstowani winem, aby wyrazili swoje obiekcje.

A co wtedy, kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji po raz pierwszy i to Tobie zostaną przydzielone decyzyjne kroki? Może zdarzyć się tak, że kelner da Ci najpierw do powąchania korek od wina. Znawcy tego trunku mają bowiem po nim rozpoznać jakość i smak. Możesz delikatnie go powąchać, ale jeśli nie czujesz się komfortowo, po prostu poproś o nalanie odrobiny wina do kieliszka. Chwyć za nóżkę kieliszka, następnie delikatnie „zakręć” winem w lampce, odczekaj chwilę i weź delikatny łyk. Jeśli wino spełnia Twoje oczekiwania, daj kelnerowi lub sommelierowi znak, że może śmiało nalać je wszystkim.

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli trafimy na wysokiej klasy restaurację, możemy zapytać kelnera lub sommeliera o odpowiednie wino/wina względem tego, co zamówiliśmy do jedzenia. Znawca tych trunków zaproponuje najlepsze rozwiązania. Dobrze dobrane smakowo i gatunkowo wino względem dań, podkreśli je, nada im wyrazistego smaku i stworzy odpowiedni klimat. Nawet jeśli serwujesz wino w domowym zaciszu, weź pod uwagę nasze wyżej wspomniane podpowiedzi. Nie krępuj się też odmówić trunku, który Ci nie smakuje i który Ci nie odpowiada. Restauratorzy mają wpisane to w koszta, ponieważ wiedzą, jak ważne są wrażenia smakowe gości.

Ile wina wlać do kieliszka? Dom jest miejscem, w którym czujemy się swobodnie i robimy większość rzeczy na oko. To jest ważne i z pewnością doceniane. Jeśli jednak chcesz zrobić na gościach wrażenie, zapamiętaj tę zasadę. Jeśli nie wiesz, jaką pojemność dokładnie ma kieliszek, nigdy nie nalewaj wina więcej, niż 1/3 szklanki. Jeśli masz bardzo duże kieliszki, tzw. puchary, to zapełnij zaledwie 1/4 ich wnętrza.

Jak podawać wino? Narzędzia i sprawy techniczne

Jak podawać wino, czyli karafki i butelki

Wino to alkohol, który pije się z klasą i ze spokojem. Tym sposobem wymaga odpowiedniej oprawy, jeśli chodzi o otwieranie butelki, przechowywanie, a także odpowiednią temperaturę podania. Nawet jeśli umawiamy się z przyjaciółkami na wieczór z filmem i winem, warto utworzyć wokół tego wydarzenia odpowiedni klimat.

Wino otwieramy zawsze korkociągiem. Po nalaniu odpowiedniej ilości trunku do kieliszków zakręcamy je. Korek nie zawsze jest w stanie zabezpieczyć wino przed powietrzem, które działa na niekorzyść walorów smakowych. W tym celu warto używać specjalnie do tego przeznaczonych zatyczek. Wszystkie te cenne narzędzia znajdą się w zestawach do wina. Ponadto znajdziesz w nich eleganckie nożyki do odcinania folii z butelek, co dodatkowo usprawni otwieranie.

Większość gatunków wina można z powodzeniem przelać do karafek. Jest to bardzo efektowne i estetyczne. Spotkanie nabiera wówczas bardziej odświętnego klimatu. Ważne jednak, aby do przelania trunku używać lejka, co nie tylko zapobiegnie wylaniu poza strefę bezpieczeństwa, lecz również zniweluje utratę walorów smakowych.

Kolejna kwestia. Kto powinien nalewać wino? Organizujesz imprezę rodzinną lub w gronie bliskich. Czy wypada postawić karafkę lub wino w butelce na stół i dać pełną wolę zaproszonym? Czy zawsze jako osoba zaproszona musisz prosić kogoś, aby dolał Ci wina, bo samemu/samej sobie nie wypada tego robić?

Na uroczystych przyjęciach w gronie bliskich to gospodarz powinien podawać/nalewać alkohol. Dobrze, aby robił to, biorąc kieliszek do ręki. A najlepiej, aby do tego wszystkiego starał się, aby etykieta butelki była skierowana do gościa. Mimo wszystko warto czasami pominąć ten etap i po prostu pozwolić częstować się tym pysznym trunkiem wedle uznania gości. Wszak każdy ma inne tempo kosztowania, a zaspokojenie kubków smakowych wszystkich może okazać się nadzwyczaj męczące. A wtedy z miłej imprezy nici.

Ważną i dość ciekawą kwestią jest sprawa związana z temperaturą podania wina. Czerwone wino przechowywać należy zawsze w temperaturze pokojowej, ale warto je wcześniej schłodzić. Najlepiej otworzyć je pół godziny przed podaniem. W ten sposób uwolni swoje wszystkie cenne aromaty i zapachy. Idealna temperatura dla czerwonego wina to ok. 16-18 °C. Białe, lekkie wina najlepiej smakują schłodzone do temperatury 8-10 °C. Natomiast ze smaku tych cięższych ucieszymy się, kiedy będą one podane w temperaturze 12-15 stopni.

Jakie przekąski pasują do wina, czyli kolejne ciekawostki o winie 

Deska serów do wina, czyli jak przygotować przekąski

Deski serów zawsze idealnie nadają się na stół, na którym znajdować się będą buteleczki lub karafki z winem. Deski z serami goszczą na stołach od wielu lat i są łatwiejsze w przygotowaniu niż wszelkie potrawy. Ponadto zaspakajają nawet najbardziej wymagające gusta. Sery są też bardzo syte. Nawet po kilku kostkach możemy poczuć się najedzeni, co sprzyja spalaniu procentów z tych pysznych alkoholi. I najważniejsze: sery są idealnymi kompanami wina: podkreślają swoje smaki wzajemnie. Wino i ser to taki Yin i Jang w przyziemnej wersji.

Jak przygotować deskę serów?

  • Wersja minimalistyczna. Przygotuj jedną deskę, na której umieścisz kilka typów serów. Dobrze, aby różniły się one smakiem, fakturą, procesem dojrzewania i krajem pochodzenia. Śmiało możesz podać np. w drobnych kosteczkach: Camembert, ser pleśniowy błękitny, Cheddar, ser feta, parmezan. Nie może zabraknąć na niej również Goudy. Wśród takiej przekąski, każdy, niezależnie od typu wina, jakie będzie pił, wybierze coś dla siebie.
  • Wersja rozbudowana. Ta wymaga zdecydowanie więcej zaangażowania i pracy. Możesz bowiem przygotować kilka desek serów. Każda z nich będzie dopasowana pod konkretny rodzaj wina.

Do każdej deski serów warto dodać również owoce i suszone bakalie. Nie może zabraknąć na nich oczywiście winogron zielonych lub czerwonych. Plasterki lub kostki jabłek również będą idealne. Jeśli dodatkowo urozmaicisz deskę o orzechy, Twoi goście będą niesamowicie szczęśliwi. Co jeszcze warto położyć na taką deseczkę? Oczywiście zielone i czarne oliwki.

Co warto wiedzieć? Efektywniej prezentują się deski zrobione z naturalnych tworzyw. Dla osób, które lubią gadżety i poszukują wielofunkcyjnych rozwiązań, poleca się drewniana deska do serów z nożem i korkociągiem.

Wina – wszystko, co warto o nich wiedzieć

O podawaniu i piciu wina można pisać istne felietony. To dziedzina, która jest niesamowicie interesująca, ale wokół której też wciąż się coś zmienia. Warto jednak zaczerpnąć kilku ciekawostek. Z taką wiedzą o wiele łatwiej jest urządzić uroczyste przyjęcie i o wiele łatwiej jest na takowym się odnaleźć. Warto wziąć pod uwagę fakt, że dzięki owej świadomości, można prawdziwie zasmakować egzotycznych, wykwintnych i często wyrafinowanych aromatów. Nie zapominajmy też w tym wszystkim o tym, że kosztowanie, picie wina to również istna zabawa, w której można zapomnieć o wszelkich zasadach savoir-vivre. A do takich beztroskich chwil poleca się, chociażby kieliszek do wina do góry nogami.

Zapraszamy do przeczytania podobnych artykułów:

  1. Whisky. Wszystko, co mężczyzna powinien o niej wiedzieć
  2. Prezent dla miłośnika whisky [propozycje]
  3. Przepisy na pyszne drinki z whisky [od barmanki]
  4. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o piersiówkach

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć